Własny sklep internetowy. Jak zacząć sprzedaż online?

Sklep online jak zacząć e-sprzedaż?

Internetowa sprzedaż coraz bardziej wypiera sprzedaż produktów w tradycyjnych sklepach. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców coraz częściej myśli o założeniu tego typu działalności gospodarczej. Na wielu portalach z poradami dla początkujących przedsiębiorców możemy przeczytać, że aby założyć sklep online (czy w ogóle działalność gospodarczą online) potrzebny jest pomysł i chwytliwa nazwa. Czy to prawda? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Jak założyć sklep online? Jednoosobowa działalność gospodarcza

Założenie firmy w Polsce jest uzależnione od formy prowadzonej działalności. Największą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza. Podstawą prawną dla takiego typu przedsiębiorstwa jest Ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej z 2004 roku. Główny powód to darmowa rejestracja takiej firmy.

Założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste. Odbywa się w 3 krokach:

  1. Najpierw wypełniamy wniosek CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy lub na stronie internetowej CEIDG (wniosek CEIDG-1 jest potrzebny do przyznania numeru NIP i REGON).
  2. Otwierając sklep musimy również złożyć wniosek VAT-R w urzędzie skarbowym. W ten sposób zostajemy zarejestrowani jako podatnicy VA.
  3. Na koniec musimy jeszcze zarejestrować się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wypełniamy formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Czy do otworzenia sklepu internetowego potrzeba otwarcia działalności gospodarczej? Nie zawsze. Nie mamy takiego obowiązku, jeśli zysk ze sprzedaży produktów nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest to kwota w wysokości 1125 zł miesięcznie. Drugim warunkiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej wcześniej lub wykreślenie poprzedniej działalności z ewidencji przedsiębiorstw przed 30 kwietnia 2017 roku. Jeśli jednak wartość połowy minimalnego wynagrodzenia zostanie przekroczona, na rejestrację działalności mamy 7 dni od daty przekroczenia tej kwoty. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą grzywny. Dodatkowo, jeśli sprzedaż w naszym sklepie nie będzie drobna, to może się okazać, że nierejestrowa działalność nie będzie sensownym rozwiązaniem.

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście asortyment. Właściciel sklepu online już na samym początku powinien wiedzieć, co będzie sprzedawał. Przedmioty czy usługi muszą być dostosowane do potrzeb klientów. Komunikacja z klientami i odpowiadanie na ich potrzeby to podstawa w zyskownym biznesie i warto to przemyśleć jeszcze przed znalezieniem inspiracji na własny biznes.

Z technicznego punktu widzenia aby założyć sklep online musimy :

  • wybrać platformę do utworzenia sklepu,
  • zarejestrować domenę i hosting,
  • skonfigurować swój sklep – wybrać adres e-mail (który powinien być taki sam jak nazwa firmy), hasło, podać numer kontaktowy,
  • stworzyć regulamin strony,
  • zadbać o politykę ochrony prywatności,
  • zadbać o odpowiednie rozmieszczenie produktów w sklepie.

Niezbędne jest również zadbanie o bezpieczeństwo transakcji na stronie. Unia Europejska wymaga posiadania specjalnych certyfikatów SSL umożliwiających klientom swobodne i – przede wszystkim – bezpieczne płatności online. Największe sklepy internetowe oferują możliwość płacenia BLIKiem, ale też za pobraniem.

Aby sklep online zyskiwał klientów, musi być widoczny. Jeśli jest prowadzony w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, to na właścicielu spoczywają m.in. działania związane z marketingiem. Dodatkowo – strona internetowa musi wyglądać schludnie, dlatego oprócz dobrej domeny i hostingu, przedsiębiorca powinien zainwestować również w porządny projekt strony. Jeśli sklep wygląda niechlujnie, to klient po prostu wybierze ten sam produkt w sklepie konkurencyjnym.

Własny sklep internetowy – zarobki i koszty

Popularny mit na temat prowadzenia sklepu online to stwierdzenie, że prowadzenie takiego biznesu jest tanie. Koszty rosną szczególnie wówczas, gdy chcemy zapewnić nie tylko niskie ceny, ale również spełnianie ideałów fair trade czy innych rynkowych trendów. Biznes online jest długotrwałą inwestycją, która może się zwrócić dopiero po jakimś czasie. Zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza tego typu działalność. Dodatkowo jest to działalność obarczona ryzykiem porażki. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy wszelkiego rodzaju sklepów online jest mnóstwo, a część z nich stanowią sprawdzeni sprzedawcy również z rynku realnego.

Generalnie rzecz biorąc jest to wspaniały pomysł na biznes, ale prowadzenie sklepu wiąże się też z szeregiem obowiązków. Właściciel takiej działalności powinien pamiętać o wielu zupełnie różnych elementach. Sklep online to nie tylko obsługa już obecnych klientów, ale również pozyskiwanie nowych, sprawne zarządzanie dokumentacją, dbanie o asortyment w magazynie, dbanie o pozytywny wizerunek nie tylko wobec osób kupujących w naszej firmie. Oczywiście, nie o wszystkie te element musi dbać osobiście, jednak każda dodatkowa usługa oznacza zwiększenie kosztów.

Warto też pamiętać, że zysk ze sprzedaży musi wystarczyć na opłaty związane z:

  • zakupieniem lub wyprodukowaniem nowego towaru,
  • stałymi opłatami – podatki, media, opłaty za domenę lub hosting, itp.
  • nieprzewidzianymi wydatkami,
  • nowymi inwestycjami.

Wady i zalety prowadzenia biznesu online

Prowadzenie biznesu online jest bardzo kuszącą opcją. Zarabianie na blogu czy poprzez zawód freelancera kojarzy się z dużą swobodą. Prowadzenie sklepu online również na pierwszy rzut oka wygląda na wygodną formę zarabiania dużych kwot. Fakty są jednak takie, że biznes online posiada zalety i wady.

Do głównych wad biznesu online zaliczamy przede wszystkim dużą konkurencję. Nie wszystkie firmy da się też prowadzić zdalnie. Męcząca może się okazać konieczność niemal stałej obecności w sieci, sprawdzania różnych rankingów i wskaźników. Prowadzenie biznesu wymaga odwagi, wytrwałości i samodyscypliny. Praca we własnej firmie wymaga więcej poświęcenia niż praca np. na etacie. Biznes online zazwyczaj oznacza pracę z domu, co utrudnia zachowanie harmonii pomiędzy obowiązkami zawodowymi a odpoczynkiem. Wadą, na jaką skarżą się osoby pracujące zdalnie jest również podejście osób bliskich, którym wydaje się że taki przedsiębiorca cały dzień nie robi nic.

Zalet pracy zdalnej jest jednak więcej niż wad. Przede wszystkim daje możliwość:

  • wysokich zarobków, ponieważ coraz większa grupa osób wybiera kupowanie online zamiast w sklepie stacjonarnym,
  • łatwego sposobu zapytania dużej grupy klientów o potrzeby – dużo szybszy sposób odpowiedzi na zadane pytania,
  • elastycznego wybierania czasu pracy – ponieważ pracując na swoim, możemy wybrać konkretne dni pracy,
  • sprzedawania produktów przez 7 dni w tygodniu – oczywiście oczekiwanie na przesyłkę jest dłuższe, jednak klient może dokonywać zakupów o każdej porze,
  • obniżenia kosztów założenia firmy – koszty co prawda istnieją, początkowo są jednak znacznie mniejsze niż przy założeniu sklepu stacjonarnego,
  • obniżenie kosztów prowadzenia takiej działalności – prowadzenie sklepu online wymaga mniejszej liczby pracowników, jednego komputera i produktów.

Stworzenie dochodowego e-biznesu nie jest proste. Jeśli jednak dysponujemy dobrym produktem, który odpowiada potrzebom konsumentów, nie powinniśmy się wahać. Jeśli nie mamy odpowiednich środków i zastanawiamy się jak zdobyć pieniądze na start – zawsze możemy skorzystać z różnego rodzaju sposobów dofinansowania. Niższe kwoty można będzie pokryć np. za pomocą pożyczki online, kredytu konsolidacyjnego bądź funduszy crowdfundingowych.