Trejdoo nowe możliwości

Kilkadziesiąt razy tańszy, bezpieczniejszy i dostępny non stop sposób rozliczania transakcji dla biznesu będzie oferować nowa platforma internetowa Trejdoo.com. Powstaje produkt dostarczany w formacie nowoczesnej i bezpiecznej usługi internetowej – przejaw nowego trendu w sektorze usług finansowych

Już w styczniu tego roku działalność rozpocznie Trejdoo.com, platforma internetowa do elektronicznej wymiany walut i obsługi rachunków Escrow. Atuty Trejdoo.com to dostępność 24/7 i natychmiastowa realizacja, przy jednoczesnym radykalnym obniżeniu kosztów obsługi i ryzyka transakcji. Platforma planuje po premierze dwóch pierwszych usług stopniowe wprowadzanie całej palety produktów finansowych. Swoją ofertę kieruje na rynek krajowy i zagraniczny. Jej użytkownikami będą kupujący, w tym importerzy oraz sprzedający, także eksporterzy, klienci indywidualni i biznesowi w kraju i zagranicą. Trejdoo.com jest przykładem nowego zjawiska w sektorze usług finansowych.

Pojawiają się na rynku nowi, zwinni, elastyczni gracze, którzy operują w znakomity sposób możliwościami stwarzanymi przez nowoczesne technologie przy komponowaniu produktów. Wykorzystują potencjał, jaki reprezentuje rosnąca grupa wyedukowanych technologicznie i ekonomicznie konsumentów i odnajdują rynkowe nisze, które mogą obsłużyć. W ciągu roku Trejdoo.com chce pozyskać 45 tys. użytkowników i obsługiwać miesięczne obroty rzędu 50 mln zł dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu problemu kosztu, bezpieczeństwa, wygody i szybkości w transakcjach b2b i b2c.

Escrow – reaktywacja

Rachunek powierniczy typu escrow powstał w latach 30. ub. wieku na rynku amerykańskim. To znakomite i proste rozwiązanie zabezpieczenia transakcji dzięki zamrożeniu przez kupującego środków do zapłaty u powiernika do czasu, kiedy towar lub usługa zgodnie z kontraktem zostaną dostarczone lub zrealizowane. Od dłuższego czasu escrow przestał jednak błyszczeć.

W ofercie bankowej jest niczym produkt uboczny, przestarzały, spoza obszaru gorących, rozwijanych produktów w które się inwestuje. Typowy escrow to produkt niereformowany od lat, drogi (3-5% wartości transakcji plus koszty wszystkich dodatkowych operacji typu przyjęcie lub wydanie dokumentów, zmiany w kontrakcie, udzielenie promesy, przyznanie limitu, cesja), trudny do uzyskania (od kilku dni do kilku tygodni na podpisanie kontraktu) i trudno dostępny (tym produktem zajmują się zwykle pracownicy, dla których jest to uboczna i dodatkowa działalność, często nawet trudno ustalić, kto mógłby pomóc w jego uzyskaniu) – mówi Wojciech Kuliński, Prezes Zarządu Igoria Trade, spółki będącej operatorem platformy Trejdoo.com.

Trejdoo.com planuje przywrócić Escrow blask, oferując jego internetową wersję, z prostymi zasadami, stałym dostępem i niskim kosztem, przy zachowaniu podstawowych zalet: neutralności powiernika, gwarancji środków finansowych i eliminacji ryzyka transakcji. Odnowiony escrow na platformie Trejdoo.com sprzężony jest ponadto z internetowym serwisem wymiany walut.

Kantor bez spreadu i… bez przerwy

O innowacyjności całej platformy decyduje połączenie kilku produktów w nową, adekwatną do aktualnych oczekiwań rynkowych ofertę. Same w sobie także stanowią jednak nową wartość. Tak jest w przypadku drugiego składnika platformy – usługi pośrednictwa wymiany walut. Model biznesowy zakłada ominięcie takich pośredników, jak bank, czy kantor, którzy zarabiają na spreadzie. Platforma Trejdoo.com pozwoli na bezpośrednie kojarzenie zleceń klientów kupna i sprzedaż waluty. Kurs określają sami zainteresowani. Rozliczenie transakcji na rachunku klienta będzie odbywać się w pełni automatycznie, a operator gwarantuje realizację transakcji niezależnie od wielkości kwoty. Transakcji można dokonywać 7 dni w tygodniu bez względu na porę, a koszty są kilkadziesiąt razy niższe niż w przypadku skorzystania z usługi banku lub kantoru. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na elektroniczną wymianę walut i bezgotówkową obsługę transakcji, zapotrzebowanie na wymianę polskich złotych na walutę obcą (na przykład 700 tys. Polaków posiada kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich), widzimy znaczący rynek na nasze usługi – mówi Wojciech Kuliński.

Trejdoo.com powszechny

Dotychczas usługę powierniczą przy transakcji oferowała akredytywa lub inkaso obsługiwane przez bank, bądź umowa powiernicza zawarta u notariusza. Skorzystanie z nich wiąże się jednak z koniecznością wizyty kontrahentów w banku lub u notariusza, przedstawienia szeregu dokumentów i przeprowadzenia kosztownej i długotrwałej procedury. Kiedy kontrahenci są z różnych miast lub krajów, kiedy posiadają rachunki w różnych bankach – trudno nazwać to rozwiązaniem komfortowym. Perspektywa otwierania rachunku w nowym banku, aby zawrzeć transakcję escrow nie będzie zapewne interesowała partnera handlowego. Alternatywą jest uczestnictwo „banku korespondenta” w kontrakcie escrow, ale w tym wypadku koszty i wspomniany formalizm pomnożyć należy przez dwa – zauważa Wojciech Kuliński.

Takie warunki nie przysparzają popularności usłudze powierniczej.

Funkcjonalność rachunku Escrow na platformie Trejdoo.com pozwoli na zawieranie poprzez internet kontraktów, w których występować będą trzy strony transakcji: kupujący, sprzedający oraz pośrednik. Strony kontraktu będą negocjować i definiować kontrakt, ustalać terminy i warunki płatności, a pośrednik będzie zarządzał przebiegiem kontraktu zgodnie z umową między stronami. Ogrywa on też rolę neutralnego powiernika, dostawcy narzędzi i gwaranta finansowego rozliczenia kontraktu Escrow.

Użytkownikami Trejdoo – usług wymiany walut i escrow – będą klienci indywidualni i biznesowi. Ci pierwsi, posiadający kredyty walutowe, dokonujący zakupu towarów i usług w walucie obcej, osoby pracujące za granicą, przesyłający środki do kraju, dokonujący inwestycji, planujący wyjazdy służbowe i wakacyjne. Z Escrow skorzystają osoby zdecydowane na dowolne transakcje zakupu towarów i usług, na przykład zakup auta, oprogramowania, mieszkania, sprzętu gospodarstwa domowego.

Klienci biznesowi będą mogli skorzystać z obsługi wymiany walut obcych w celu rozliczenia dowolnych transakcji między kontrahentami, wymiany waluty przed lub po rozliczeniu kontraktu Escrow, a także do bezgotówkowej obsługi rozliczania transakcji między importerem i eksporterem, producentem i dystrybutorem, kupującym i sprzedającym, przy zakupie towarów i usług w kraju i za granicą. Zależy nam na wypromowaniu odnowionej usługi Escrow jako standardu rozliczeń transakcji między klientami biznesowymi

Użytkownikami Trejdoo – usług wymiany walut i escrow – będą klienci indywidualni i biznesowi. Ci pierwsi, posiadający kredyty walutowe, dokonujący zakupu towarów i usług w walucie obcej, osoby pracujące za granicą, przesyłający środki do kraju, dokonujący inwestycji, planujący wyjazdy służbowe i wakacyjne. z Escrow skorzystają osoby zdecydowane na dowolne transakcje zakupu towarów i usług, na przykład zakup auta, oprogramowania, mieszkania, sprzętu gospodarstwa domowego.

Klienci biznesowi będą mogli skorzystać z obsługi wymiany walut obcych w celu rozliczenia dowolnych transakcji między kontrahentami, wymiany waluty przed lub po rozliczeniu kontraktu Escrow, a także do bezgotówkowej obsługi rozliczania transakcji między importerem i eksporterem, producentem i dystrybutorem, kupującym i sprzedającym, przy zakupie towarów i usług w kraju i za granicą. Zależy nam na wypromowaniu odnowionej usługi Escrow jako standardu rozliczeń transakcji między klientami biznesowymi i indywidualnymi – mówi Wojciech Kuliński. Pomóc ma w tym udostępniony szeroki wybór gotowych definicji i typów kontraktów, wzorów umów, metod i instrukcji płatności.

Przyszłość – to obsługa kontraktów międzynarodowych importu–eksportu towarów. Trudno w to może uwierzyć, ale jeszcze dziś w handlu z takimi krajami, jak Rosja, Ukraina, Chiny, Hong Kong czy Indie eksporter podróżuje do producenta z walizką żywej gotówki. Jakie to rodzi ryzyko, łatwo sobie wyobrazić – mówi Wojciech Kuliński. Jeśli przedsiębiorca chce takiej podroży uniknąć – minimum 30% wartości kontraktu musi wpłacić, zanim kontrahent rozpocznie produkcję, a 100%, zanim wyśle gotowy produkt do odbiorcy. Na polskim rynku zdecydowanie brakuje podmiotu, który umożliwiłby obsługę tego typu transakcji w bezpieczny i tani sposób. Aby wypełnić tę rynkową lukę, Trejdoo.com będzie przygotowana do obsługi kilku najpopularniejszych języków handlowych.

Siła innowacji

Unikalny, innowacyjny jest wspomniany fakt połączenia na platformie Trejdoo.com elektronicznej wymiany walut i rachunku Escrow. Integracja tych składników w oparciu o przejrzysty, domyślny interfejs dla klienta zadecyduje o rozszerzeniu zastosowania platformy na zakupy na aukcjach i w sklepach internetowych oraz całą globalną sferę e-commerce – mówi Wojciech Kuliński.

Dostępność, przejrzystość opłat, bezpieczeństwo transakcji i komfort przy ich realizacji mają swoje znaczenie przy jednocześnie zdecydowanie konkurencyjnym modelu cenowym. Dostępność non stop na wszystkie platformy sprzętowe wydaje się w przypadku usług finansowych standardem, póki co jednak na naszym rynku można także traktować to jako dowód rynkowej przewagi poprzez zastosowanie innowacji – mówi Wojciech Kuliński.

Nadzór nad operatorem platformy Trejdoo.com, spółką Igoria Trade, sprawuje NBP, KNF i GPW. Od 7 grudnia 2011 r. Igoria Trade S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect, osiagając w dniu debiutu jeden z największych wzrostów, blisko 65% od ceny nominalnej. Igoria Trade S.A. planuje aktywnie uczestniczyć i wspierać program Ministerstwa Finansów dotyczącego rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce w latach 2010–2013.