Skąd wziąć pomysł na biznes?

Skąd wziąć pomysł na biznes?

Poniższy artykuł odpowie na pytanie skąd wziąć pomysł na biznes, jak wybrać branżę idealną dla siebie oraz jakie czynniki należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy w taki sposób, aby praca, oprócz bycia źródłem dochodu, w jak największym stopniu wykorzystywała nasze umiejętności. Wiele osób coraz poważniej zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, jednak dopiero szukają inspiracji, która skłoni ich do podjęcia tego kroku.

Skąd wziąć pomysł na biznes? Dowiedz się, czego potrzebują ludzie

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przy szukaniu inspiracji na własny biznes jest przeanalizowanie obecnych potrzeb rynkowych oraz próba ich zaspokojenia. W tym celu, kluczowe może być podążanie za obowiązującymi trendami technologicznymi oraz społecznymi. Warto również zorientować się jak wygląda konkurencja w danej branży oraz przeanalizować je pod kątem problemów, zarówno tych istniejących jak i tych, które mogłyby się pojawić.

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest obserwowanie modeli zagranicznych oraz śledzenie tego jak się rozwijają. Wiele pomysłów i aplikacji, z których korzystamy na co dzień (np. Uber) pochodzi właśnie z zagranicy. Mogą być one inspiracją dla własnego biznesu oraz pozwolić na ustalenie kwestii tak kluczowych jak tego, jakie są obecnie najbardziej pożądane produkty i usługi. Warto też wyprzedzać trendy, które jeszcze do Polski nie dotarły. Zarabianie na YouTube było w Stanach Zjednoczonych popularne na długo przed tym, zanim stało się modne także u nas.

Dobry pomysł na biznes w internecie bierze się z inspiracji, a nie kopiowania

Jednym z największych błędów jaki popełniają niedoświadczeni przedsiębiorcy jest próba skopiowania modelu biznesowego innej firmy i replikacja jej poczynań. Takie rozwiązanie nie zawsze przynosi pożądany skutek i może zakończyć się porażką, a samo przełożenie rozwiązań jeden do jednego w przypadku dwóch firm nie zawsze jest technicznie możliwe. Co więcej, nie oznacza też, że nasza firma odniesie identyczny sukces. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich założeń na tyle, aby inwestować własne pieniądze, warto przeprowadzić kampanię crowdfundingową — jej sukces lub niepowodzenie może być świadectwem tego, że ludzie nie potrzebują danej usługi czy produktu.

Jeśli na poważnie myślimy o założeniu własnej działalności gospodarczej, to inne firmy powinny stanowić dla nas wyłącznie inspirację. Warto dokonać własnych obserwacji na podstawie internetowych recenzji odnośnie do produktów i usług, a na ich podstawie dowiedzieć się jakie są ich wady i zalety oraz co konsument najchętniej by zmienił. Te opinie mogą stanowić kamień węgielny dla naszego biznesu, który mógłby stanowić odpowiedź na niedogodności opisywane przez klientów.

Warto pomyśleć o biznesie, w którym wykorzystasz swoje umiejętności

Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, poza analizą rynku, potrzeb klientów na dany towar lub usługi, warto zwrócić uwagę na własne umiejętności i kompetencje, które mogłyby być użyteczne w prowadzeniu własnej firmy. Inspiracją mogą być dla nas miejsca ze zleceniami dla freelancerów, które podpowiadają, jakie żmudne zadania inni przedsiębiorcy chcą outsource’ować. To właśnie one mogą zadecydować o tym, czy odnajdziemy się w nowej pracy i sprawić, że nie będzie ona dla nas wyłącznie źródłem dochodu, a również przyjemnością.

Wstępem i dobrym przetarciem przed założeniem firmy może być praca jako freelancer. To osoba, które nie ma etatu, jest specjalistą wykonującym zlecenia klientów. Praca w takiej formule może stanowić świetny sprawdzian dla potencjalnego przedsiębiorcy i pozwolić mu znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób i co mógłby ulepszyć oraz czy prowadzenie działalności w danej dziedzinie mogłoby zakończyć się powodzeniem.