Cztery kroki do skutecznej optymalizacji

Nim przystąpisz do pozycjonowania swojej strony www, musisz zadbać o to, aby jej struktura była przyjazna dla wyszukiwarek. Optymalizacja to proces, bez którego bardzo ciężko będzie Ci się znaleźć na szczycie list wyników. Poznaj kroki, które sprawią, że Twoja droga na szczyt będzie krótsza. Zasady skutecznej optymalizacji wyjaśnia Artur Pleskot – prezes zarządu firmy Seo Power, właściciela Giełdy Linków tekstowych w treści Linkolo.pl.

  •  Dobierz odpowiednie słowa kluczowe dla Twojej witryny

Słowa kluczowe, to obok treści najważniejszy element zawartości strony, który jest brany pod uwagę podczas przeszukiwania witryn przez roboty wyszukiwarek. Frazy, na które chcemy być wysoko w wyszukiwarce powinny znajdować się zarówno w meta tagach, jak i samej treści www. Dobra praktyka mówi, że każde słowo kluczowe przynajmniej raz powinno znaleźć na każdej podstronie.

  •  Zadbaj o unikalną treść Twojej strony www

Unikalna treść obok słów kluczowych, to druga najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać optymalizując swoją stronę www. Google nie lubi treści, które powielane są w wielu miejscach, dlatego optymalizując stronę zadbaj o niepowtarzalne teksty. A to dlatego, że roboty wyszukiwarek są ustawione w taki sposób, aby eliminować z wyników witryny, które korzystają z gotowych tekstów.

  •  Zrób porządek w kodzie HTML

Jeśli to możliwe – unikaj umieszczania treści w grafice. Strony flashowe i teksty ukryte są niewykrywalne dla robotów Google. Ważne też jest zachowanie proporcji pomiędzy ilością treści, a kodem HTML ze wskazaniem na to pierwsze. Dokładnie używaj tagów <HTML>, <HEAD>, <TITLE> lub <BODY>, ponieważ ich nawet nieświadome powtórzenie może skutkować obniżeniem Twojej pozycji w wynikach wyszukiwania. Na każdej podstronie powinien też znajdować się nagłówek H1, a w nim najważniejsza informacja nt. strony wraz z frazami. Pamiętaj też o domknięciu wszystkich tagów. Te z pozoru błahe sprawy mogą znacznie wpłynąć na widoczność Twojej strony w wyszukiwarce.

  •  Pamiętaj o wewnętrznym linkowaniu

Zdaniem wielu ekspertów jest to jeden z najważniejszych elementów optymalizacji. Odnośników powinno być dużo, ale nie wolno przesadzać. Linki powinny być naturalne. Idealnym przykładem, który obrazuje wewnętrzne linkowanie jest Wikipedia. W każdym artykule znajdują się odnośniki do innych podstron wewnątrz serwisu, które mogą być potencjalnie ciekawe dla czytelnika. Linków jest dużo, ale są one naturalne.

Jeśli zbudujesz swoją stronę w oparciu o powyższe założenia, to masz już doskonałą bazę do pozycjonowania. Dobrze zoptymalizowana strona to już połowa sukcesu na Twojej drodze do pierwszego miejsca w wynikach wyszukiwania.