Firma e-point SA ogłosiła wyniki 7. edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu rozwiązań internetowych realizowanych w technologii JAVA. W tym roku nagrodzono prace dyplomowe napisane na 3 różnych uczelniach.
Czy proces zamawiania taksówki da się jeszcze uprościć? Okazuje się, że tak. Pomysł na to miał Michał Solski z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Zamiast dzwonić do centrali, naciskamy jeden przycisk w aplikacji zainstalowanej w naszym telefonie, a następnie obserwujemy, jak wybrana taksówka zbliża się do nas. O wszystko zadba rozproszony system agentowy, który automatyzuje czynności wszystkich stron uczestniczących w tym procesie – zamawiającego, centrali i taksówkarzy. Właściwy dobór technologii przez autora pracy sprawia, że wizja godna dobrego filmu science fiction staje się realna. Praca magisterska Michała Solskiego pt. „Agentowy system wspierający pracę korporacji taksówkowych” zdobyła pierwsze miejsce w naszym konkursie.
Natomiast laureatem drugiego miejsca został Bartłomiej Kozłowski, autor pracy magisterskiej pt. „Projekt i implementacja skalowalnej aplikacji do rozpowszechniania informacji lokalnych”. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego porusza bardzo aktualny i ważny aspekt zmian społecznych związanych z globalnym upowszechnieniem się technologii informacyjnych, w szczególności internetu. Z uwagi na globalny charakter informacje, które docierają do końcowych odbiorców, najczęściej ich nie dotyczą, a stawiają ich zazwyczaj w roli biernych obserwatorów. „Niemal każdy wie o otwarciu nowego odcinka autostrady na drugim końcu kraju, choć niewielu słyszy o otwarciu nowego placu zabaw na swoim osiedlu” – pisze autor pracy. Stworzona w ramach pracy aplikacja HereHappens jest próbą zbudowania środowiska odbudowy i nawiązywania lokalnych więzów społecznych. Kluczowy jest pomysł pozwalający na związanie publikowanych informacji z bardzo dokładną lokalizacją geograficzną ich powstawania. Możliwe jest wyszukiwanie informacji ściśle dotyczących wybranego miejsca. W pracy ujął nas również świadomy i zdroworozsądkowy wybór technologii oraz środowiska wdrożenia aplikacji, cechujący zazwyczaj w pełni dojrzałych i doświadczonych inżynierów – mówi Jarosław Błąd, przewodniczący jury konkursu, dyrektor ds. realizacji w e-point.
W gronie laureatów konkursu znalazł się także absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, Rafał Sadłowski. Jury konkursu doceniło jego pracę magisterską pt. „Praktyczna weryfikacja użyteczności standardu HTML5 w multimedialnej komunikacji interaktywnej” i przyznało mu trzecie miejsce. Jego praca to ekstremalna kompilacja najnowszych technologii dostępnych w przeglądarkach internetowych, jakie są dostępne pod wspólnym szyldem HTML5. Nie jest to wyłącznie przegląd nowinek, a zdecydowanie twórcza kombinacja, która zaowocowała systemem o zupełnie nowej wartości funkcjonalnej dla użytkowników. Autorowi pracy udało się zbudować aplikację, która umożliwia wspólne przeglądanie stron internetowych oraz wspólne wykonywania działań na takich stronach (co-surfing, co-browsing). Dzięki wykorzystaniu możliwości HTML5 nie było potrzeby stosowania żadnych dodatkowych mechanizmów czy rozszerzeń po stronie przeglądarki internetowej, które z reguły pojawiają się w tego rodzaju rozwiązaniach.
Jak co roku, staraliśmy się w konkursie nagrodzić te prace, które poza poprawnie zastosowaną warstwą technologiczną, posiadają ciekawe walory funkcjonalne, czy też dotykają aktualnych problemów związanych z zastosowaniami internetu – podsumowuje Jarosław Błąd.