Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych jest jednym z głównych zadań Urzędów Pracy. Poza przedstawianiem coraz to nowych ofert pracy osobom bezrobotnym, instytucje te umożliwiają również składanie wniosków o dofinansowania. Jednak udzielenie takiej formy wsparcia wiążę się z koniecznością spełnienia przez osobę poszukującą pracy pewnych warunków. Jak można otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy oraz kto może na nie liczyć?
Kto może liczyć na dotację od Urzędu Pracy??
Do najpopularniejszych dofinansowań, o jakie ubiegają się osoby bezrobotne, należy dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dodatkowe pieniądze pozwalają ograniczyć jedną z największych wad zakładania własnej firmy, czyli konieczność poniesienia niemałych kosztów. Warto zaznaczyć, iż środki te możemy uzyskać wyłącznie na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to, iż nie jest możliwe otrzymanie funduszy na założenie spółki.
Największą zaletą tej formy dotacji jest jej bezzwrotność. Jednak nie każdy obywatel może skorzystać z takiego rozwiązania. To rozwiązanie adresowane jest do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Nie mogą z niego skorzystać osoby pracujące, studenci dzienni, stażyści oraz osoby, które w ciągu ostatniego roku odmówiły oferty pracy lub szkolenia z Urzędu Pracy. W ich przypadku start biznesu będzie równoznaczny z koniecznością znalezienia inwestora.
Jakie są warunki otrzymania dofinansowania na założenie firmy?
Niestety, dotację od Urzędu Pracy nie są przydzielane każdej osobie bezrobotnej. Mimo, iż sama procedura ubiegania się o dofinansowanie jest prosta i polega na złożeniu stosownych dokumentów, zdobyciu poręczycieli i oczekiwaniu na stosowną decyzję, to w celu jej otrzymania należy spełnić kilka warunków:
- Być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy.
- Nie można mieć zawieszonej działalności gospodarczej lub prowadzić firmy w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
- Nie można być studentem w trybie dziennym lub stażystą.
- Nie można być osobą karaną, skazaną za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat od dnia złożenia wniosku.
- Nie można składać wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy do kilku urzędów.
- Osoba, która ubiega się o dotację z Urzędu Pracy nie może przekroczyć pułapu de minimis, jeśli chodzi o pomoc publiczną.
- Również osoby, które otrzymały środki na otworzenie działalności gospodarczej od innej instytucji, na przykład Funduszu Pracy, nie mogą ubiegać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy.
W jaki sposób należy rozliczyć dofinansowanie z Urzędu Pracy?
Osoba, która otrzymała dofinansowanie z Urzędu Pracy jest zobowiązana do dostarczenia, w ciągu dwóch miesięcy od założenia działalności, szczegółowego rozliczenia dotacji, zawierającego specyfikację wydatków. Są to wszystkie dokumenty, które potwierdzają użycie środków z dofinansowania. Co więcej, przedsiębiorca, po otrzymaniu dotacji, zobowiązany jest do nieprzerwanego prowadzenia działalności przez rok. Nie są to jednak jedyne zobowiązania dotacjobiorcy wobec Urzędu Pracy.
Pozostałymi dokumentami, które należy dostarczyć do Urzędu Pracy w celu rozliczenia dofinansowania są potwierdzenia opłacania składek ZUS (co kwartał), zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o prowadzeniu działalności i zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z płatnością składek (oba po pół roku). Należy również, jeśli to konieczne, udostępnić Urzędowi Pracy dokumentację, która może wpłynąć na rentowność firmy. Warto pamiętać, że po upływie roku od rozpoczęcia działalności, beneficjent dofinansowania powinien stawić się w urzędzie w celu potwierdzenia wypełnienia warunków umowy.