Go mobile

Najważniejsze trendy w branży mobile w 2012 roku to upowszechnianie się standardów płatności mobilnych, zmiany na rynku wydawniczym, a także dynamiczny rozwój reklamy mobilnej i m-commerce. Miniony rok to też ważne premiery urządzeń mobilnych.

Punktem wyjścia globalnej rewolucji w konsumpcji mediów i stylu życia są urządzenia mobilne. To od nich zaczyna się cały ruch zwany mobilnością. W 2012 roku odbyła się premiera Windows 8 posiadającego ten sam interfejs na smartfonie, tablecie i desktopie. Microsoft zaprezentował również najnowszą wersję mobilnego systemu operacyjnego Windows Phone 8, a także swój pierwszy tablet o nazwie Surface. To właśnie on ma rzucić wyzwanie iPadom, tabletom z Androidem oraz coraz bardziej popularnemu Kindle Fire, za którym stoi zaplecze powiązane z platformą Amazon.

W bieżącym roku pojawi się bardzo dużo urządzeń wspomagających LTE, a producenci, próbując znaleźć lukę na tym lukratywnym rynku, będą zaskakiwali nas hybrydami w stylu smartfono-tabletów, czego najlepszym przykładem był debiutujący na targach CES 2013 sześciocalowy gigant od Huawei.

Według badania Ericsson Mobility Report wynika, że w Polsce, w trzecim kwartale 2012 roku ponad 50% sprzedanych telefonów stanowiły smartfony. Jego dane zapowiadał już po pierwszym kwartale IDC, szacując sprzedaż na poziomie 47,5%. W Stanach Zjednoczonych i kilku innych rynkach nasycenie smartfonami przekroczyło próg 50%. Wszyscy z zapartym tchem czekają, aż najpierw operatorzy komórkowi, a później lokalna agencja badawcza potwierdzi wyniki globalnych komórek konsultingowych.

W 2012 roku w Polsce, w następstwie globalnych trendów, wykształcił się model realizowania płatności mobilnych. Niemal w tym samym czasie płatność z wykorzystaniem NFC wprowadził T-Mobile i Orange. Tuż za nimi idą kolejne komercyjne podmioty jak SkyCash, umożliwiający zakup biletu kolejowego. Firma badawcza ABI Research przewiduje, że tylko w 2013 roku na świecie sprzedanych zostanie niemal 300 mln urządzeń wyposażonych w NFC, głównie smartfonów, ale także tabletów i konsol do gier. W ciągu czterech kolejnych lat ich sprzedaż ma sięgnąć niemal 2 mld sztuk. W ślad za tym trendem idzie cały ruch powiązanych technologią zbliżeniową krótkiego zasięgu. Już marketerzy coraz częściej wykorzystują ją do prowadzenia nowatorskich kampanii reklamowych. W 2013 roku ta tendencja tylko się pogłębi.

Miniony rok okazał się też przełomem na rynku wydawniczym. Po niemal 80 latach magazyn „Newsweek”, jeden z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych międzynarodowych marek, zrezygnował z publikowania wersji papierowej, skupiając się wyłącznie na wydaniach cyfrowych, w tym rozwijaniu aplikacji na tablet. To przełomowe wydarzenie nie tylko dla branży wydawców prasy, lecz także, a może przede wszystkim, dla rynku mobile. „Newsweek” swoją decyzję tłumaczył m.in. tym, że ich czytelnicy coraz częściej korzystają z cyfrowej wersji tygodnika dostępnej na tablety. W tym samym czasie wydawca News Corp. zapowiedział zamknięcie dziennika „The Daily”, dostępnego na początku jedynie na iPodzie, a potem na iPhonie i na tabletach z Androidem. Niespełna 100 tys. użytkowników okazało się zbyt małą grupą odbiorców. Przypadek „The Daily” nie zniechęca jednak kolejnych wydawców do wydań iPadowych i tabletowych, dlatego na świecie, w tym w Polsce, pojawiają się kolejne pisma publikowane wyłącznie na tablety. Prognozuje wysyp podobnych tytułów również w bieżącym roku. Doczekamy się czasopism tylko na tablet niemal z każdej półki tematycznej.

Bardzo ważnym czynnikiem rozwoju ruchu mobilnego jest reklama. W 2012 roku mogliśmy zaobserwować upowszechnienie się nowych formatów emitowanych przez aplikacje czy strony mobile. Firmy i agencje coraz chętniej włączały mobile do swoich budżetów reklamowych, co przełożyło się na dodanie kategorii mobile w najważniejszych konkursach reklamowych zarówno w Polsce (Mixx Awards), jaki na świecie (Cannes Lions). Za nami miesiąc 2013 roku, a z rynku płyną kolejne informacje o konkursach mierzących mobile. Stosowna kategoria znalazła się nawet w Media Trendy organizowanym przez SAR.