E-learning po chińsku

O tym jak duży wpływ na rozwój edukacji ma Internet niech świadczy fakt, że szacunki mówią o tym, iż w ciągu najbliższych 2 lat tempo wzrostu szkoleń dystrybuowanych elektronicznie będzie wynosiło co najmniej 90 procent rocznie. Dziś e-learning kojarzy się…. z liczbami. Gdzie nie spojrzeć, tam statystyki i porównania, optymalizacja kosztów, rosnąca efektywność i wydajność. Przykładowo – zastosowanie e-learningu zmniejsza koszty szkoleń o 50 do 70 procent. Informacja o tym, że IBM szkoląc 30 tysięcy handlowców w 3 miesiące zaoszczędził ponad 200 mln dolarów musi robić wrażenie.

Spróbujmy teraz odnieść te liczby do edukacji języków obcych. Na początek maly quiz: jaki język jest najbardziej popularny na świecie? Angielski?  Otóż nie. Prawidłowa odpowiedź to mandaryński czyli po prostu chiński. Na  świecie, językiem  chińskim posługuje się  1,372 miliarda osób(wliczając w to zarówno native speaker’ów jak również osoby, dla których język chiński jest drugim językiem). Język angielski jest zrozumiały dla 1,302 miliarda mieszkańców naszego globu. Zatem już w chwili obecnej język chiński jest najpopularniejszym językiem na naszym globie, a tendencja ta w miarę upływu czasu coraz bardziej się nasila. O ile w roku 2005 szacowano, że języka chińskiego uczy się około 30 milionów osób, to już 5 lat później, w 2010 roku, liczba ta wzrosła do ponad 100 milionów.

Te liczby nie dziwią, gdyż znajomość języka chińskiego to w wielu przypadkach przepustka do wyższych zarobków i lepszej kariery zawodowej. Sedlak & Sedlak, firma doradztwa personalnego, wykazała w swoich badaniach dotyczących wpływu znajomości języka obcego na wzrost płacy, że najlepiej zarabiały osoby znające język chiński. W tym przypadku mediana wynagrodzenia była prawie 235% wyższa od płac innych uczestników badania i wyniosła 8000 PLN (dane z roku 2009). Z kolei portal pracuj.pl w 2011 roku opublikował ok. 1200 ofert pracy, w których jednym z wymogów była znajomość języka chińskiego. Biorąc pod uwagę branżę internetową warto pamiętać, że znajomość  języka chińskiego to również możliwość dostępu do gigantycznych zasobów internetowych w tym języku. W ciągu 11 lat liczba użytkowników Internetu w Chinach wzrosła z 22.5 mln do ponad 509 mln.

Co z tego wynika?

A co wyjdzie z połączenia e-learningu i … języka chińskiego?  Odpowiedź na to daje serwis feelchinese.com, gdzie każdy kto interesuje się tym krajem, jego kulturą i nauką języka , znajdzie coś  dla siebie.  Poza spora dawką wiedzy na  temat państwa środka, główna uwaga serwisu skupiona jest na kursach on line, które zostały opracowane przez zespół polskich i chińskich specjalistów – językoznawców i praktyków, specjalnie na potrzeby polskiego użytkownika. Jest to szczególnie ważne ze względu na znikomą dostępność profesjonalnych materiałów do nauki chińskiego w naszym ojczystym języku.

 Użytkownik ma do wyboru dwie ścieżki nauki: Pierwsza część – Słuchaj i Mów  jest niejako unowocześnioną wersją tradycyjnej metody audiolingwalnej, kładącej nacisk na sprawność słuchania przede wszystkim, która to po odpowiedniej ilości ćwiczeń uruchamia biegłość mówienia. Druga – Czytaj i Pisz ma za zadanie prezentować już poznane słownictwo, dialogi, wyrażenia przy pomocy znaków chińskich. Użytkownik uczy się nie tylko rozpoznawać, ale i pisać znaki. W tej części dostarczonych jest wiele narzędzi ułatwiających naukę, wraz z odpowiednią aplikacją.

Wszystko wskazuje nas to że należący do stajni  IQ Partners serwis stawia sobie za cel nie tylko sama naukę, ale  wykorzystanie synergii pomiędzy e-learningiem i ciągle rosnącym znaczeniem gospodarczym Chin. Do końca roku, chcemy naszym użytkownikom zaproponować dodatkowe kursy ułatwiające kontakty biznesowe z Chińczykami, ale wcześniej zapraszamy na II edycję Konferencji z cyklu Odkryj Chiny w całości poświęconej biznesowi z Chinami „Biznes z Chinami od A do Z”