Czy możliwe jest obranie strategii pozwalającej wszystkim biorącym udział w danym procesie stronom odnieść zwycięstwo? Takie rozstrzygnięcie oferuje spotykana w różnych dziedzinach codziennego życia technika win-win.
Win win – co to znaczy po angielsku?
Win-win, czyli w tłumaczeniu z języka angielskiego – wygrana-wygrana. Jest to model, w którym bierze się pod uwagę interesy wszystkich strony biorących udział w danym procesie. Ogólne założenie strategii stanowi to, że każdy może liczyć na zysk i poczuć się jak zwycięzca.
Pomimo że z win win możemy się spotkać w obrębie wielu sfer codziennego życia, to najczęściej model ten pojawia się w dziedzinie biznesu, gdzie szczególnie istotna jest kwestia partnerstwa i rozpatrywania danych działań w kategoriach celów zrealizowanych lub nie.
Jak rozpoznać sytuację win win w biznesie?
Omawiany model może być błędnie powiązany ze sztuką znalezienia rozwiązania kompromisowego. Win-win nie zakłada bowiem rezygnacji z czegokolwiek i ma na celu osiągnięcie wszystkich pożądanych rezultatów. Chęć osiągnięcia takiej sytuacji warto zakładać już na etapie przygotowania do negocjacji. Znacznie ułatwia to wczucie się w potrzeby drugiej strony.
Kompromis oznacza tylko częściowe spełnienie, zatem w jakimś, choćby minimalnym, stopniu dochodzi do straty. Przy strategii win-win nie ma miejsca na żadne remisy – liczą się wyłącznie zwycięstwa. Oczywiście jest to często kwestia mocno jednostkowa. Dla niektórych influencerów współpraca barterowa na Instagramie będzie stanowiła mniejsze zło i utratę potencjalnych wpływów, a dla innych jedyne źródło zarobku.
Sytuacja win-win w biznesie pojawia się wtedy, gdy zanika aspekt rywalizacji. Każda ze stron biorąca udział w procesie nie myśli wyłącznie o swoich zyskach, lecz analizuje także potrzeby i oczekiwania pozostałych podmiotów negocjujących, starając się je spełnić. Kluczowe pojęcie stanowi „współpraca”. Chodzi o łączenie sił i wspólne zarówno dbanie o czerpanie korzyści, jak i rozwiązywanie problemów.
Sytuacja win win – jak zastosować zwycięską strategię?
Omawiany model znajdzie praktyczne zastosowanie przy odpowiednim nastawieniu danego negocjatora. Przede wszystkim należy drugiej stronie okazać dozę szacunku i ustosunkować się do niej uczciwie i otwarcie, robiąc to już od początkowych faz negocjacji. Bardzo ważna będzie elastyczność i chęć na wyjście poza dotychczasowe utarte już schematy postępowania i szukanie nowych, nierzadko niekonwencjonalnych, rozwiązań.
Istotne jest zadbanie o klarowny przekaz informacji i myśli, a także wykreowanie pozytywnej, partnerskiej atmosfery. Pomimo reprezentowania różnych interesów przez dwie lub więcej stron, na czas współpracy powinno zrodzić się przekonanie, że negocjatorzy są jednym zespołem i spotkali się po to, aby wszyscy byli zadowoleni.
Dlatego tak ważna jest także zdolność słuchania – tylko przy uważnym poznaniu poglądów drugiej strony możliwe się stanie zbudowanie wspólnej, cieszącej wszystkich wizji.
Zalety strategii win win
Strategia win win ma następujące zalety:
- oferuje rozwiązanie, przy którym każda ze stron biorących udział w procesie jest zwycięzcą,
- zachęca do współpracy, nie do rywalizacji,
- możliwa do zastosowania w wielu sferach codziennego życia,
- sprawia, że wykonywana praca jest przyjemniejsza i w większym stopniu rozwijająca,
- odrzuca najgorsze możliwości, pozostawiając wyłącznie te najlepsze,
- zwiększa szansę na zbudowanie długotrwałych relacji, znalezienie dobrego inwestora czy ponowną współpracę w przyszłości,
- rozwija techniki negocjacyjne oraz analityczne.