Aplikantem być

Czy w niecałe półtorej godziny dziennie można przygotować się do egzaminu na aplikację? Jeśli wierzyć liczbom płynącym z badania przeprowadzonego przez serwis ArsLege.pl – jest to możliwe.

Nie ma chyba innych egzaminów, które owiane byłyby tak groźną aurą jak egzaminy na aplikacje prawnicze. Aplikacja – to słowo, które przez dziesiątki tysięcy studentów prawa w całej Polsce odmieniane jest przez wszystkie przypadki, najczęściej w rozmowach przepełnionych dekadentyzmem i spiskowa podejrzliwością. Jednak, jak dowodzą badania przeprowadzone przez serwis ArsLege.pl, spiskowe teorie można włożyć między bajki, a wszystko da się sprowadzić do rzeczywistego czasu poświęconego na naukę.

ArsLege.pl posiada największą bazę testów na aplikacje prawnicze w Polsce. Ponad 80 tys. pytań na różnego rodzaju egzaminy zawodowe wraz z odpowiedziami i ich uzasadnieniem prawnym – to olbrzymia dawka wiedzy. Nikt nie obiecywał jednak, że zdobycie prestiżowego zawodu adwokata, geodety, maklera czy rzeczoznawcy majątkowego będzie sprawą łatwą i przyjemną. Dobra wiadomość dla osób pragnących dostać się na aplikacje prawnicze jest taka, że z badań przeprowadzonych przez serwis wynika, że aż 90% pytań, które pojawiły się w testach na aplikacje dostępnych było wcześniej w serwisie. W praktyce oznacza to, że dla osób, które solidnie przyłożyły się do nauki razem z ArsLege.pl, egzamin był jedynie formalnością

W organizowanych przez ArsLege.pl egzaminach próbnych na aplikacje wzięło udział ponad 1200 osób. Ilość pytań i ograniczenie czasowe odzwierciedlały dokładnie wymagania egzaminacyjne. Egzamin z sukcesem zakończyło 49% zdających. Przyjrzeliśmy się bliżej statystykom, które w serwisie pozostawiły po sobie osoby, które egzamin zdały i te które go oblały.

Osoby, które znalazły się w pierwszej 10 najlepszych wyników na aplikację notarialną średnio w miesiącu rozwiązywały około 13 tys. pytań. Ze statystyk wynika, że na jedno pytanie w serwisie użytkownicy poświęcają średnio 30 sekund. Musiały one zatem spędzić miesięcznie w serwisie na samym rozwiązywaniu testów 108 godzin, czyli średnio 3,6 godziny dziennie. Średnia wśród osób, które poradziły sobie z egzaminem próbnym na aplikację notarialną wynosiła prawie 7 tys. pytań miesięcznie, co w praktyce oznacza średnio prawie 2 godziny dziennie spędzone przed ekranem komputera na rozwiązywaniu testów.

W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej najwyższe wyniki uzyskały osoby, rozwiązujące miesięcznie 9,5 tys. pytań, a więc poświęcające na testy 2,6 godziny dziennie. Średnia wśród osób, które pozytywnie zaliczyły egzamin wynosiła 5 tys. pytań miesięcznie. Oznacza to, że były osoby, które poświęcając dziennie średnio 1,4 godziny na rozwiazywanie testów przygotowały się do egzaminu w stopniu wystarczającym do jego zdania.

Co ciekawe wyższa była liczba rozwiązywanych pytań, a co za tym idzie czasu poświęconego na naukę wśród osób, które zdały egzamin próbny na aplikację ogólną. Średnio rozwiązywały one około 230 pytań dziennie (prawie 2 godziny dziennie), czyli prawie 7 tys. miesięcznie.

Teoretycznie najprościej było zdać egzamin na aplikację komorniczą. Tam najlepsze wyniki osiągnęły osoby, które średnio na serwisie rozwiązywały dziennie 170 pytań, czyli statystycznie poświęcały na to 85 minut dziennie.

Oczywiście, badanie nie uwzględnia czasu, które poszczególni kandydaci dodatkowo poświęcili na samą naukę do testów. Jeśli ktoś jednak, jak w praktyce często ma to miejsce w przypadku egzaminu na prawo jazdy, nastawił się wyłącznie na rozwiązywanie testów, to można zaryzykować dosyć kontrowersyjną hipotezę, że przy odrobinie szczęścia półtorej godziny dziennie okazało się wystarczającym czasem na właściwe przygotowanie się do egzaminu na aplikację, w tym przypadku komorniczą.

Jeśli jednak ktoś nie chce opierać całego swojego przygotowania wyłącznie na nauce testów i zamierza dokładnie przestudiować wszystkie 50 aktów prawnych, których znajomość wymagana jest na aplikacji, to warto zwrócić uwagę na drobny szczegół, otóż 87% pytań podczas ostatniego egzaminu na aplikacje dotyczyło jedynie 12 z nich…