Fundusze unijne okazały się być bardzo ważnym dla czynnikiem wspierającym rozwój małych, średnich i dużych firm. Stały się katalizatorem dla wdrożenia wielu inwestycji, których realizacja byłaby utrudniona bez otrzymania dotacji. Pierwsze cztery lata aktualnego okresu programowego (2007-2013) pokazały, że polscy przedsiębiorcy uczą się długofalowo planować rozwój swojego biznesu, dzięki czemu przygotowują coraz lepsze wnioski aplikacyjne.
Praktyka wskazuje, że otrzymane wsparcie rekompensuje biurokratyczne obowiązki związane z wdrażaniem projektów i rozliczeniem dotacji. Rosnąca świadomość możliwości uzyskania wsparcia sprawiła, że chętnych na otrzymanie dotacji jest znacznie więcej, niż pieniędzy do rozdysponowania. Znaczna część funduszy unijnych kierowanych do firm została już wykorzystana, ale wiele programów ciągle oferuje wsparcie finansowe dla firm.
W aktualnym okresie programowania funduszy unijnych (2007-2013) istnieje możliwość wnioskowania z dwóch rodzajów programów operacyjnych: zarządzanych regionalnie oraz centralnie. Programy regionalne w każdym z województw zostały stworzone w odpowiedzi na potrzeby danego regionu, dlatego też wsparcie dla przedsiębiorców w poszczególnych województwach odbywa się na nieco innych zasadach. Programy regionalne finansują zazwyczaj projekty o budżetach do kilku milionów złotych. Programy ogólnopolskie skierowane są głównie na dofinansowanie projektów wysokobudżetowych oraz segmentów gospodarki o znaczeniu strategicznym dla całego kraju, jak np. informatyzacja, czy innowacyjność.
Wydatkowanie środków unijnych jest programowane w odpowiedzi na analizę problemów społeczno – gospodarczych występujących na konkretnym obszarze, dlatego wsparcie unijne kierowane jest do określonych segmentów gospodarki w sposób celowy. Analizując możliwości dofinansowania z funduszy unijnych przedsiębiorca powinien wiedzieć, że istnieje szereg uwarunkowań wpływających na szanse osiągnięcia sukcesu, takich jak: wielkość przedsiębiorstwa, jego lokalizacja, branża w której funkcjonuje, cel wykorzystania dotacji oraz planowane rezultaty wdrożenia projektu.
Zarówno w 2011 jak i 2012 roku przewidziane są jeszcze konkursy kierowane do przedsiębiorców. Należy pamiętać o tym z proces przygotowania dokumentacji aplikacyjnej to praca zajmująca od kilku tygodni do wielu miesięcy. Po ogłoszeniu konkursu pozostaje zazwyczaj zbyt mało czasu, by profesjonalnie przygotować dobry projekt, a potem wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami. Zainteresowani wsparciem już teraz powinni sprawdzić jakie fundusze unijne są w zasięgu ich firmy. Ważne aby nie przegapić, być może ostatniej już szansy, na otrzymanie wsparcia ze środków unijnych.
Dotacje można uzyskać m.in. na: nabycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych; prace budowlane, instalacyjne, rozbiórkowe, remontowe i inne prace inwestycyjne; prowadzenie prac B+R; wdrażanie przez przedsiębiorców elektronicznych usług oraz nowoczesnych rozwiązań informatycznych; unowocześnienie majątku trwałego przedsiębiorstw; szkolenia; usługi doradcze. Kwota dotacji uzależniona jest od wdrażanego programu i działania. Może sięgać od kilkunastu tysięcy do wielu milionów złotych, a poziom dofinansowania w niektórych województwach może wynieść nawet 70%.
Poszukując informacji na temat możliwości pozyskania funduszy unijnych warto korzystać z instytucji do tego przygotowanych. Przede wszystkim Urzędów Marszałkowskich, PARP i innych instytucji publicznych zajmujących się wdrażaniem funduszy unijnych. Praktyka pokazuje, że warto również skorzystać z usług doświadczonych i rzetelnych firm doradczych, które już na etapie koncepcji są w stanie dokładnie ocenić szanse na zdobycie grantu oraz wspomóc przedsiębiorcę na etapie tworzenia dokumentacji aplikacyjnej. Warto zapamiętać, ze podstawą sukcesu przy zdobywaniu funduszy uzyskanie najwyższej możliwej punktacji w konkursie.