Kampania crowdfundingowa — jak ją przeprowadzić?

Jak przeprowadzić kampanię crowdfundingową?

Kampanie crowdfundingowe stały się popularną strategią finansowania nowych projektów, pozwalając twórcom zebrać potrzebne do ich realizacji środki od szerokiego grona odbiorców. Choć wiele takich akcji miało charakter oddolny, o skuteczność kampanii crowdfundingowej można się też postarać. W tym artykule podpowiemy, jak przeprowadzić udaną kampanię crowdfundingową – od przygotowania po monitorowanie postępów i ocenę sukcesu.

Z jakich etapów składa się udana kampania crowdfundingowa?

Udana kampania crowdfundingowa składa się z następujących etapów:

  1. Przygotowanie — przygotowanie planu, określenie celu i strategii prowadzenia kampanii, wybór platformy crowdfundingowej.
  2. Zadbanie o szczegóły biurokratyczne — przed startem kampanii należy zgrać wszystkie kwestie związane z podatkami czy kontaktem z platformą oraz instytucjami finansowymi, które będą zaangażowane w akcję (najczęściej jest to tylko bank, w którym otwiera się standardowe konto).
  3. Promocja – tworzenie atrakcyjnych materiałów reklamowych, budowanie społeczności, promocja w social media. Może (a nawet powinna) rozpocząć się na długo przed startem samej kampanii.
  4. Monitorowanie postępów – ciągła obserwacja postępu kampanii i analiza potencjalnych podejść do jej promocji na wypadek, gdyby coś poszło niezgodnie z planem.
  5. Wdrażanie nowych strategii — punkt będący planem B, jeżeli kampania po pierwszych kamieniach milowych może zmienić się w spektakularną porażkę.
  6. Ocena sukcesu – weryfikacja osiągniętych celów i podsumowanie rezultatów kampanii wraz ze wskazaniem ewentualnych błędów i poprawek, które warto wziąć pod uwagę przy kolejnych projektach.

Jak dobrze zaplanować kampanię crowdfundingową?

Pierwszym krokiem w budowaniu strategii kampanii crowdfundingowej jest określenie jej celu. Jeżeli jest on bardzo ogólny, jak na przykład „powstanie aplikacji mobilnej do zarządzania pomysłami na kampanię crowdfundingową”, należy rozbić to na mniejsze kawałki. W tym przypadku celem może być na przykład opłacenie następujących kosztów:

  1. Projektowanie i tworzenie oprogramowania – koszty związane z kodowaniem oprogramowania, które będzie chodziło na najpopularniejszych systemach (iOS oraz Android).
  2. Usługi serwera/hostingu – potrzebne do przechowywania danych aplikacji.
  3. Serwis towarzyszący — opłacenie stworzenia strony internetowej, która będzie służyła do pozyskiwania użytkowników aplikacji.
  4. Przygotowanie do publikacji w Sklepie Play oraz Apple Store – opłaty związane z przystosowaniem aplikacji do wypuszczenia na rynek, a więc stworzenia regulaminów czy zadbania o wymagany stopień zabezpieczeń.
  5. Testy integracyjne – kontrola poprawności działania aplikacji po jej stworzeniu oraz dostosowanie jej do różnych wersji popularnych systemów operacyjnych, aby poprawnie funkcjonowała na wielu urządzeniach.
  6. Promocja i marketing — aktywności marketingowe potrzebne do zyskiwania kolejnych użytkowników.

Takie przedstawienie sprawy ułatwia wyznaczenie realistycznego celu finansowego dla kampanii i stwierdzenie, czy gra jest w ogóle warta świeczki. Może się bowiem okazać, że na dany pomysł nie ma zapotrzebowania lub grupa docelowa jest zbyt mała. To ona stanowi drugi punkt planowania strategii — rozpisując kampanię crowdfundingową, musimy wiedzieć, do kogo ją kierujemy. Wyraźne naszkicowanie targetu oraz uczciwe zastanowienie się, czemu jego przedstawiciele mieliby chcieć wyciągnąć z portfela pieniądze, to niezbędne przygotowanie do etapu układania strategii marketingowej.

Co trzeba załatwić w bankach i urzędach przed startem kampanii

W zależności od stopnia skomplikowania kampanii crowdfundingowej (mogą to być w końcu zarówno pieniądze na spełnianie drobnych marzeń, jak i zbiórki służące do znalezienia inwestora do biznesu) wśród dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia udanego projektu znaleźć mogą się:

  • Jasno sprecyzowane zasady i klarownie określony przedmiot kampanii.
  • Umowy licencyjne.
  • Umowy z dostawcami usług i partnerami (banki, podmioty medialne).
  • Regulaminy dotyczące ochrony danych osobowych.
  • Deklaracje dotyczące zgodności z prawem czy ekspertyzy prawne.

5 ciekawych pomysłów na promocję kampanii crowdfundingowej

Wśród najpopularniejszych pomysłów na promocję kampanii crowdfundingowej znaleźć można:

  1. Wykorzystanie mediów społecznościowych – wykorzystanie mocnych stron kampanii do tworzenia zaangażowanych postów i opowiadania o niej na różnych platformach.
  2. Wirtualne warsztaty – organizacja wirtualnych sesji czy webinarów, podczas których można pokazać inwestorom i fanom, jak projekt działa.
  3. Nawiązanie partnerstwa – szukanie innych organizacji non-profit lub firm, które mogą stanowić wsparcie dla kampanii. Dotyczy to szczególnie lokalnych mediów czy zaprzyjaźnionych influencerów z danej branży.
  4. Przekazywanie prezentów i nagród – oferowanie drobnych upominków i nagród dla tych, którzy angażują się we wspieranie twojej kampanii. Mogą mieć one zarówno charakter obietnicy („jeśli zbiórka się powiedzie, zaoferuję ci…”), jak i bieżącego udostępniania swojego czasu lub wiedzy eksperckiej.
  5. Stworzenie ciekawej strony internetowej – stworzenie przejrzystej i interaktywnej strony internetowej poświęconej projektowi, dzięki której odwiedzający będą mieli łatwy dostęp do obrazu całego przedsięwzięcia.