Na pewno wiele osób spotkało się z pojęciem crowdfundingu — nawet jeżeli niekoniecznie wie, co przywołany termin oznacza. W ostatnich latach zjawisko pozyskiwania środków w Internecie mocno się rozwija. Powstaje coraz więcej platform, na których można zapoznać internautów ze swoim projektem. Prezentujemy pięć najlepszych poświęconych takim aktywnościom portali.
1. Beesfund
Jest jedną z pierwszych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej platform crowdfundingowych. Powstała w 2012 roku. Ukierunkowana przede wszystkim na stwarzanie możliwości na realizację celów biznesowych. Cechuje ją model equity crowdfunding, polegający na finansowaniu społecznościowym o charakterze udziałowym. W praktyce oznacza to, że spółka chcąca zdobyć pieniądze na start oferuje inwestorom Beesfund opcję zakupu swoich akcji. Dzięki przeznaczonym na inwestycję środkom zostają oni pełnoprawnymi współwłaścicielami danych biznesowych projektów i wchodzą w posiadania wszelkich związanych z tym praw.
2. PolakPotrafi
Uważany za największy portal crowdfundingowy w naszym kraju. Zawiera szereg rozmaitych dziedzin, od dziennikarstwa i edukacji przez gry oraz komiksy po jedzenie, sport czy podróże. Co ważne, jeżeli dany projekt nie uzyska w wyznaczonym czasie niezbędnej kwoty, to wszystkim osobom, które go dofinansowały, zostaną zwrócone ich środki.
3. Wspólnicy
Kolejna wirtualna przestrzeń, w której można podzielić się ze społecznością swoim pomysłem na biznes. Pomiędzy dwiema strona — spółką oraz inwestorami do biznesu — nie ma żadnych pośredników. Jedna prezentuje koncept na uruchomienie danej działalności, druga zaś inwestuje w ten biznes środki. Należy pamiętać, że opłata za publikację oferty na portalu Wspólnicy.pl wynosi 350 złotych. Ponadto serwis pobiera prowizję w wysokości 7% wartości zebranych środków + VAT.
4. FundedByMe
Szwedzka platforma crowdfundingowa wystartowała w naszym kraju blisko cztery lata temu — dokładnie 17 kwietnia 2018 roku. Wśród zakończonych pomyślnie międzynarodowych kampaniach można znaleźć m.in. innowacyjne jachty przyjazne środowisku czy dbające o redukcję hałasu panele akustyczne. FundedByMe wspiera spółki (oczywiście także te działające w Polsce) na różnych etapach ich działalności — zarówno wtedy, gdy firma dopiero powstaje i stawia pierwsze kroki na rynku, jak i w sytuacji, w której ma już konkretną pozycję w środowisku i chce po prostu udoskonalić jeszcze swoje produkty oraz zwiększyć poziom sprzedaży.
5. OdpalProjekt
Kolejna niezwykle wszechstronna platforma finansowania społecznościowego, której właścicielem jest omawiana powyżej spółka Beesfund. Wśród ostatnio zakończonych projektów pojawia się np. festiwal filmowy dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu czy zaawansowany model hyperloopa, czyli innowacyjnego środka transportu pasażerskiego i towarowego, w skali 1:24. Osoby wspierające daną inicjatywę stają się współuczestnikami, komentatorami, a czekają na nich specjalne bonusy za pomoc autorom przedsięwzięcia. Co warte podkreślenia — ze względu na model finansowania “Bierzesz, ile zbierzesz” projektodawcy mogą realizować swoje cele niezależnie od osiągniętego celu.