Prowadzenie e-biznesu także kosztuje. Skąd wziąć pieniądze na działalność gospodarczą? Kim są Aniołowie Biznesu w Polsce? Dlaczego będzie trudno uzyskać dotację z Urzędu Pracy? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Fundusze na otwarcie firmy. Skąd wziąć pieniądze na działalność gospodarczą?
Mimo że e-biznes jest tańszą alternatywą dla tradycyjnej firmy, to jednak biznes internetowy również będzie pochłaniał sporo pieniędzy. W e-biznesie ważne są opłaty związane z utrzymaniem domeny internetowej i hostingu. Do kosztów prowadzenia firmy online można też zaliczyć m.in opłaty związane z funkcjonowaniem firmy – czynsz, media, internet, telefon czy zakup sprzętu do biura.
Dodatkowo warto doliczyć koszt biurka, krzesła biurowego, materiałów biurowych (w tym pieczątki) czy drukarki. Droższy sprzęt dobrze jest ubezpieczyć – w sytuacji kryzysowej, np. gdyby w mieszkaniu wybuchł pożar, to przedsiębiorca traci nie tylko dom, ale i źródło utrzymania.
Wszystkie koszty należy zawrzeć w swoim biznesplanie. To pozwoli usystematyzować koszty. Jeśli przedsiębiorca wie ile pieniędzy potrzebuje, łatwiej będzie mu te fundusze uzyskać.
Jak pozyskać fundusze na otwarcie biznesu? Istnieje wiele różnych sposobów, a wśród nich można wyróżnić:
- oszczędzanie,
- pożyczka od rodziny,
- pożyczka na start firmy,
- kredyt na działalność gospodarczą,
- dotacje i dofinansowania z Urzędu Pracy,
- dotacje z Unii Europejskiej,
- wsparcie Aniołów Biznesu,
- platformy crowdfundingowe.
Oszczędności? A może pożyczka od rodziny?
Najdłuższym sposobem zbierania funduszy na start firmy jest oszczędzanie, które może potrwać nawet kilka lat. Systematyczne odkładanie pieniędzy wymaga wiele wyrzeczeń od osoby planującej własną działalność. Z drugiej strony — oszczędności, nawet jeśli nie wystarczają na otworzenie firmy, mogą stanowić wkład własny przy kredycie lub pożyczce inwestycyjnej.
Innym wartym przemyślenia pomysłem zdobycia funduszy na prowadzenie działalności online jest pożyczka prywatna od rodziny lub przyjaciół. Jest to stosunkowo tani sposób pożyczania. Znajomi prawdopodobnie nie będą oczekiwali zwrotu pożyczonej kwoty razem z odsetkami. Z drugiej jednak strony pożyczenie nawet niewielkiej sumy pieniędzy od rodziny wiąże się z ryzykiem pogorszenia relacji w przypadku, gdyby firma nie przyniosła zysku.
Aniołowie Biznesu — zamiast pożyczki od rodziny
Alternatywą dla pożyczki od rodziny może być skorzystanie z pomocy Aniołów Biznesu. Są nimi ludzie, którzy posiadają fundusze przeznaczone na inwestycję. Inwestorzy, którzy wspierają mniejsze przedsiębiorstwa, posiadają zazwyczaj duże kompetencje biznesowe.
Aniołowie biznesu wykupują część praw do firmy — dlatego tutaj wymagane będzie założenie spółki cywilnej lub spółki handlowej. W odróżnieniu do pożyczki od rodziny czy znajomych nie jest to jednak darmowe rozwiązanie. Ze względu na niekorzystne statystyki (upada 6 na 10 firm), inwestorzy oczekują często wysokich stop zwrotu.
Istnieje jeszcze jedna forma dofinansowania pożyczki, której zasada jest podobna do Anioła Biznesu. Jest nim tzw. fundusz VC (Venture Capital).
Venture Capital — czym różni się od Anioła Biznesu?
Fundusze VC są przeznaczone dla firm we wczesnym etapie rozwoju dla startupów. Charakter inwestycji może być długoterminowy – od 3 do 7 lat. Inwestorzy ponoszą przy tym wysokie ryzyko inwestycyjne, ponieważ na początku firma ma największe szanse upadku.
W odróżnieniu do Anioła Biznesu, fundusz Venture Capital zakłada istnienie wielu doradców, którzy wspierają przedsiębiorcę finansowo i merytorycznie. Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z porad bardziej doświadczonych osób. Z drugiej jednak strony rozproszona odpowiedzialność może spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał radzić sobie samodzielnie.
Podobnie jak w poprzednim punkcie, przedsiębiorca musi się liczyć z utratą niezależności. Fundusze VC opierają się na sprzedaży udziałów w firmie. W związku z tym przedsiębiorca nie ma swobody w zarządzaniu swoją firmą. Jeśli przedsiębiorca boi się utraty kontroli, może spróbować złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt na start.
Kredyt na działalność gospodarczą, a może pożyczka inwestycyjna?
Zarówno firmy pożyczkowe jak i banki posiadają oferty wspierające przedsiębiorców z pomysłem na biznes. Jak zdobyć pieniądze z firmy pożyczkowej? Zazwyczaj wystarczy złożyć wniosek w jednej z firm – zarówno tych stacjonarnych, jak i firm działających online. Kwoty pożyczki nie będą wysokie – od 2,5 tys do maksymalnie 25 tys zł (chociaż widełki cenowe mogą się różnić dla nowych i stałych klientów). Z drugiej jednak strony – e-biznes nie będzie na początku wymagał aż tak wysokich nakładów finansowych.
Zaletą pożyczki z firm pozabankowych jest minimalna ilość formalności. Przyznawalność pożyczek jest też wyższa niż w przypadku kredytu bankowego. Minusem jest natomiast cena – wyższa niż w przypadku kredytu.
Kredyt na założenie działalności gospodarczej można dostać w niewielu miejscach. W zależności od banku będzie to kwota do 30 tys zł (lub nawet do 100 tys zł). Przedsiębiorca będzie jednak musiał przedłożyć dokładny kosztorys, z którego potem bank będzie go rozliczał. Kredyt inwestycyjny jest łatwiejszy do otrzymania ale banki oczekują minimum pół roku działalności firmy – niezależnie czy funkcjonuje online czy nie. Zanim przedsiębiorca zwróci się do banku o kredyt, będzie musiał też dokładnie określić jego przeznaczenie.
Dotacje z Urzędu Pracy. Rządowe wsparcie dla nowych firm
Fundusze na otwarcie firmy można również otrzymać z Urzędu Pracy. Jednak są one trudne do zdobycia dla młodych osób. Państwowy Urząd Pracy oczekuje doświadczenia i stażu zawodowego. Kwota dofinansowania nie będzie też zbyt wysoka.
Urząd Pracy nie przewiduje funduszy dla firmy, której przedmiotem działania jest hobby. Dlatego osoba, która chce pracować np. jako wizażysta czy stylista fryzur nie otrzyma dofinansowania, chyba że posiada dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie w tej dziedzinie.
Często wymagany jest też wkład własny. Za to czas oczekiwania na dofinansowanie może być stosunkowo krótki. Bardzo ważne dla PUP jest wniesienie zabezpieczenia na wypadek zamknięcia działalności przed wyznaczonym terminem.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej
Istnieje kilka programów, z których przedsiębiorca może skorzystać.Warto zorientować się w wymaganiach dla dotacji unijnych. Te mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Warto wejść na stronę swojego Wojewódzkiego Urzędu Pracy lub zadzwonić.
Jednak są to dotacje zwrotne. Na wypadek niepowodzenia biznesu UE wymaga zabezpieczenia w postaci poręczenia. Programy Unii Europejskiej cechują się różnymi wymaganiami np. co do wieku osoby, która chce założyć firmę. Mogą one też obejmować status osoby bezrobotnej.